تبلیغات
313 یاران خورشید - سلماس - معجزه رد الشمس چیست و چگونه اتفاق افتاد؟/ کرامتی از حضرت علی(ع)
313 یاران خورشید - سلماس
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر واجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

ردالشمس
قضیه ردالشمس ممكن است برای برخی قابل هضم نباشد و بگویند چگونه ممكن است این كره عظیم آسمانی از مسیر گردش خود برگردد و...؛ اما باید توجه داشته باشیم كه این مسأله به صورت كرامت و اعجاز انجام گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، گروه دین و اندیشه خبرگزاری مهر برخی از پرتعدادترین سؤالاتی که توسط مردم از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پرسیده می شود را برای آگاهی مخاطبان ارائه می کند.

معجزه رد الشمس چیست و چگونه اتفاق افتاده است؟

معجزه، كار خارق العاده ای است كه مدعی نبوت آن را برای اثبات ارتباط خود با خدای جهان، انجام می دهد و همه مردم را برای مقابله و معارضه دعوت می نماید؛ چرا كه دیگران از انجام آن عاجزند. [۱] انجام چنین كاری اگر همراه با ادعای نبوت نباشد، به آن كرامت می گویند؛ [۲] چنان كه ائمه معصومین(علیهم السلام) دارای كراماتی بوده اند كه گاهی این نوع كرامات به معجزه تعبیر شده است. [۳]

قرآن كریم، وقوع امر خارق العاده و معجزه را تصدیق كرده و بعضی از مصادیق آن را برای پیامبران پیشین اثبات نموده است، مانند داستان اژدها شدن عصای حضرت موسی و بلعیدن سحر ساحران، داستان ید بیضا، [۴] خون شدن آشامیدنی ها و تسلط وزغ و بیماری بر قوم فرعون، [۵] سخن گفتن حضرت عیسی(علیه السلام) در گهواره و شفا دادن افراد كور و معالجه بیماران مبتلا به مرض و زنده كردن مردگان. [۶]

درباره اولیا و اوصیای الهی كرامات و امور خارق العاده ای در روایات و تاریخ آمده است كه از مجموع آنها می توان اثبات كرد ائمه اطهار(علیهم السلام) می توانند به هنگام ضرورت امور خارق العاده ای انجام دهند؛ البته باید توجه نمود كه معجزات آنها هرگز با ادعای نبوت همراه نبوده، بلكه با انگیزه های دیگری بوده است.

كتاب هایی مانند عیون المعجزات، بحارالانوار، اثبات الهداة، اصول كافی، مدینة المعاجز، مناقب ابن شهرآشوب، اثبات الوصیه مسعودی، شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، دلایل الامامه طبری و... به تفصیل بسیاری از این كرامات را نقل كرده اند كه برای اطلاع بیش تر می توان به آنها رجوع كرد.

شكی نیست كه از حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) كرامات و معجزه های فراوانی نقل شده است.

یكی از كرامات ویژه آن حضرت، «ردالشمس» كه دو مرتبه برای آن حضرت اتفاق افتاده است: یكی در زمان پیغمبر(صلی الله علیه وآله) و دیگری پس از آن حضرت:
.


شرح رویداد نخست، به نقل از اسما، ام سلمه، جابر بن عبدالله انصاری، ابو سعید خدری و عده ای دیگر چنین است: روزی علی(علیه السلام) در منزل پیغمبر اكرم (صلی الله علیه وآله) حضور داشتند كه ناگهان جبرییل برای ابلاغ وحی الهی فرود آمد. رسول خدا (صلی الله علیه وآله) سر مبارك خود را روی پای علی(علیه السلام) گذارد و سربرنداشت تا هنگامی كه آفتاب غروب كرد. علی(علیه السلام) كه نماز عصر را نگذارده بود، بی اندازه پریشان شد؛ زیرا نمی توانست سر پیامبر را از روی زانوی خود بردارد و نه می توانست نماز را به طور معمول به جا آورد. حضرت علی(علیه السلام) چاره ای نداشت جز این كه هم چنان كه نشسته است، نماز بخواند. ركوع و سجود را با اشاره به جا آورد. پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) پس از آن كه از آن حالت روحانی خارج شد، به علی(علیه السلام) فرمود: نماز عصرت قضا شد؟ عرض كرد: چاره ای جز این نداشتم؛ زیرا حالت وحی كه برای شما پیش آمده بود، مرا از انجام وظیفه بازداشت.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: اینك از خدا بخواه تا خورشید را به جای اول برگرداند تا نمازت را در اول وقتش به جای آوری. خداوند دعای تو را مستجاب می كند؛ چرا كه از خدا و رسول او اطاعت كرده ای. علی(علیه السلام) دعا فرمود و دعای او مستجاب شد و خورشید به محلی بازگشت كه امكان خواندن نماز عصر به وجود آمد و آنگاه غروب كرد.

واقعه دوم ردالشمس، پس از رحلت پیامبر(صلی الله علیه وآله)، هنگامی واقع شد كه حضرت علی(علیه السلام) در بابل حضور داشت و می خواست از فرات عبور كند. در این هنگام، وقت نماز عصر فرا رسید و آن حضرت بلافاصله به همراه گروهی از اصحاب خود نماز عصر را به جماعت خواند، ولی از آن جا كه بسیاری از یاران حضرت مشغول عبور دادن مركب ها و توشه خود از رود فرات بودند، نماز عصرشان قضا شد و از خواندن نماز جماعت با آن حضرت محروم ماندند.

اصحاب در این خصوص با آن حضرت گفتگو كردند. حضرت علی(علیه السلام) كه اصحاب خود را آن گونه نگران دید، از خداوند متعال درخواست كرد تا خورشید را به محل پیشین خود برگرداند تا همه اصحاب بتوانند نمازشان را در وقت خود بخوانند. خداوند متعال دعای او را اجابت كرد و خورشید را در افق وقت عصر ظاهر گردانید، آن هنگام كه مردم از سلام نماز فارغ شدند، خورشید غروب كرد. [۷]

قضیه ردالشمس ممكن است برای برخی قابل هضم نباشد و بگویند چگونه ممكن است این كره عظیم آسمانی از مسیر گردش خود برگردد و...؛ اما باید توجه داشته باشیم كه این مسأله به صورت كرامت و اعجاز انجام گرفته است و روایات فراوانی در كتب اسلامی درباره وقوع چنین اعجازی نقل شده است كه در حد شهرت می باشد. [۸] معجزات دیگری نیز از حضرت علی(علیه السلام) نقل شده است؛ مانند زنده كردن مردگان، شفا دادن بیماران، خبر دادن از غیب، سخن گفتن با حیوانات، و... كه در این مقام مجال بیان آنها نیست. [۹]

پاورقی:

[۱] الهیات و معارف اسلامی، استاد جعفر سبحانی، ص ۱۹۵، نشر مؤسسه امام صادق.

[۲] همان، ص ۱۹۹.

[۳] كشف المراد، (شرح تجرید الاعتقاد خواجه نصیرالدین طوسی)، ترجمه ابوالحسن شعرانی، ص ۵۲۰ ـ ۵۱۹ ـ ۴۸۸، مقصد چهارم و پنجم، (نبوت و امامت)، (انتشارات كتابفروشی اسلامیه تهران).

[۴] سوره اعراف، آیه ۱۱۷ ـ ۱۰۷.

[۵] سوره نمل، آیه ۱۲; سوره اعراف، آیه ۳۳; سوره اسرا، آیه ۱۰۱.

[۶] سوره بقره، آیه ۲۳; سوره مائده، آیه ۱۱.

[۷] ارشاد، شیخ مفید، ج ۱، ص ۳۴۵ ـ ۳۴۷، (نشردارالمفید) ; مدینة المعاجز، سیدهاشم بحرانی، ج ۱، ص ۱۹۴ ـ ۲۰۵، ح ۱۱۵، (نشر مؤسسة المعارف الاسلامیة).

[۸] الغدیر، علامه امینی، ج ۳، ص ۱۴۱ ـ ۱۲۶، ش ۱۱، (دارالكتب العربی، بیروت).

[۹] عیون المعجزات، حسین بن عبدالوهاب، ص ۴ ـ ۶، (المطبعة الحیدریه، نجف) ; مدینة المعاجز، سیدهاشم بحرانی، ج ۱، ص ۴۵ ـ ۵۴۹; بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۴۱، ص ۱۶۶ ـ ۱۹۱، (ابواب معجزات باب ۱۰۹)، (مؤسسة الوفا، بیروت).

نوع مطلب : دانستنیهای دینی ومذهبی (قرآن واحادیث )، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
با استعانت از خداوند هستی بخش عالم هستی ودر ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) در عصری که شیاطین آخرین لحظات حیات نا مشروع خود را در عرصه جولانگاه زمین خاکی سپری مینماید وبا استفاده ازانواع ترفندها (زر وزور وتزویرهاو رسانه ها و سایت ها ولشکر کشی ها وقتل و غارت کشورهای مسلمان وآزاده و تهدیدها و ترورهاو...)درصدد گمراه ساختن انسانها می باشند بر ما منتظران واقعی حضرت ولی عصر (عج) تکلیف شرعی است که ضمن اتفاق واتحاد وهمدلی با خود سازی وسلوک معنوی وچنگ زدن به ریسمان الهی (قرآن وعترت) و شناخت صحیح ازسیره پیامبراکرم(ص) وائمه اطهارعلیهم السلام و دقت نظر در احادیث نورانی آنان از منابع معتبر و توجه ویژه به رهنمود های نائب بر حق ایشان (مقام معظم رهبری ) و بکار گیری آنها در راستای آمادگی هرچه بیشتر و بهتر جهت مقابله با دسایس شیاطین و ایادی آنها وهمچنین جهت زمینه سازی برای ظهور منجی عالم بشریت حضرت بقیه ا....الاعظم (عج) بابصیرتی کامل گام برداریم به همین جهت بنده با احساس مسئولیت در این زمینه این وبلاگ را راه اندازی و امید آن دارم مورد قبول درگاه احدیت وحجت ایشان واقع گردد و دست یاری به سوی تمامی منتظران واقعی حضرت دراز کرده تا این حقیر را از دعاهای پاک و رهنمودهای ارزشمندشان بی نصیب نفرمایند .
به امید ظهورش : بهمن ماه سال 1389
مدیر وبلاگ : احمد خورشیدی
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :